Αξίες Ζωής από τη Δ τάξη

Οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας μαζί με τους εκπαιδευτικούς, καθώς έχουν εμπλακεί στη δράση «ΑΞΙΕΣ ΖΩΗΣ» για ευαισθητοποίηση στο φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού και βελτίωση των μεταξύ τους σχέσεων με δραστηριότητες που βοηθούν στην υιοθέτηση στάσεων και συμπεριφορών που βασίζονται στην ευγένεια, εμπιστοσύνη, σεβασμό, αποδοχή, φιλία, συνεργασία και ασφάλεια, θεωρούμε ότι κατάφεραν:

-Να αποκτήσουν δεξιότητες της κοινωνικής ζωής και της ενσυναίσθησης.

-Έμαθαν να αναγνωρίζουν συμπεριφορές εκφοβισμού και κατανόησαν τις διαφορές μεταξύ του εκφοβισμού και άλλων συμπεριφορών.

-Έμαθαν να αναγνωρίζουν τις διαφορετικές μορφές σχολικής βίας. Ομαδική εργασία για τη λεκτική βία

-Αναγνώρισαν την αξία της φιλίας και υποσχέθηκαν να αναλάβουν δράση ώστε να ευαισθητοποιήσουν όλους τους μαθητές του σχολείου μας.

-Κατανόησαν ότι από τον εκφοβισμό θα “σωθούν” μονάχα αν μιλήσουν σε κάποιον που εμπιστεύονται και ζητήσουν ΒΟΗΘΕΙΑ.